5. Veien videre
Etter endt prosjekt finnes det tre muligheter. Velg det som passer gruppa og lederen best.
Fornyelse av avtale: Lederen ønsker å gjøre et liknende prosjekt og går da tilbake til starten av modellen med å avtale og avklare forventninger for det nye prosjektet, leiren, semesteret eller turen.
Avslutte: Hvis lederen ikke ønsker å fortsette er det viktig å takke for alt det gode arbeidet og avklare om det er mulig å kontakte vedkommende på et senere tidspunkt. Inviter gjerne til den «årlige lederavslutningen» for å opprettholde kontakt og holde dørene åpne for at lederen kan komme tilbake. Undersøk også hvorfor og hva som kunne gjort at lederen ble værende.
Hvis lederen skal flytte for å studere bør han eller hun oppfordres til å bli med i et studentspeiderlag eller kontakte en ny speidergruppe.
Nye utfordringer: Følg opp hvis lederen ønsker andre typer oppgaver innad i gruppa eller på et annet nivå i organisasjonen. Informer om ledige verv på kmspeider.no, tips kretsen om ressurspersoner, og roter oppgaver blant lederne i gruppa for å holde engasjementet oppe.