Øvelser i å følge spor

  1. Lag spor i bløt grunn på forhånd. La f. eks. en syklist møte en gående, hoppe av sykkelen og prate med den gående før han sykler videre. La patruljen studere spora og forsøke å finne ut hva som har skjedd.
  2. Legg en del ting på bordet, som kam, fyrstikker, et lysbilde, noen småmynter, et lommetørkle, brukte frimerker, blyantstump osv. som kan være innholdet av lommer eller håndveske. Be speiderne fortelle om personen som går rundt med slike ting i lommmene/håndveske.
  3. Legg ut pappkort i en sti etter der du har gått og la speiderne følge disse. Det kan gjerne være litt langt mellom kortene slik at de noen ganger må lete for å finne neste kort.
  4. Refleksløp: heng opp reflekser i en sti og la speiderne bruke lommelykt for å følge reflekssporet

Kanskje blir dere litt flinkere til å følge spor og klarer å følge dyrespor dere finner neste gang dere er på tur?